plexi na wymiar

Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-15, 12:42

Witam dziś zaprezentuję jak zrobić własnoręcznie obudowę z poliwęglanu komorowego. Sam mam takie już dwie i uważam, że posiadają prawie same plusy:

-Obudowę robisz samemu dzięki czemu dostosujesz ją do swoich potrzeb (wycięcia, wysokość, sposób zamykania, kolor itp.)
-Jest bardzo estetyczna i elegancka dzięki prostocie
-Łatwo montuje się do niej oświetlenie, wystarczy kilka krótkich wkrętów i śróbokręt
-Jest naprawdę wytrzymała. Spokojnie może na niej stać donicza o średnicy 20cm z kwiatkiem
-I teraz mój plus a dla większości minus. Ja poliwęglan miałem za darmo, przykładowo na obudowę do 300l dostałem pasek 400x13x1,5cm od sąsiada a płytę 120x80x0,6cm znalazłem w domu. Większość z was musiała by kupić ten materiał. Koszt 40zł za płytę 100x100x0,6cm 65zł za płytę 90x100x1cm

Obrazek

Do dzieła!!!

Całą budowę opiszę na standardowej 240l

Po pierwsze obliczenia.

Wymiary akwarium to 120x40x50. Potrzebujemy 6 elementów i są to:

Obrazek

-2x bok 40x10x1
Szerokość naszego akwa X wysokość przyjąłem 10cm X grubość przyjąłem 1cm
-tył i przód (kolejne dwie płyty) 118x10x1
Dlaczego 118 zamiast 120?? Ponieważ odejmujemy grubość boków (2x1cm)
-góra nieprzesuwna 120x20x1
Tu długość już 120 ponieważ ta część będzie spoczywała na ramie utworzonej z boków
-góra przesuwna 120x21x1
Dlacze 21 a nie 20?? Ponieważ otwarcie pokrywy będzie się wysuwało do przodu i potrzeba około 1cm na to by płyty mogły zachodzić za siebie.

Obrazek

Z powyższego wynika, że potrzebujemy płytę poliwęglanową o wymiarach 120x90 (z tego bez problemu wytniemy nasze 6 elementy i zostanie trochę materiału na ewentualne błędy) Koszt takiej płyty około 65-70zł

Myślę że, dzięki temu przykładowi samodzielnie dacie sobie radę podczas obliczeń wielkości elementów obudów do waszych baniaków.

Teraz liczymy długość krawędzi w celu obliczenia ilości potrzebnych kątowników pcv:
2x40cm +2x120cm + 4x9cm= 356cm. Długość kątowników to 200 i 100cm więc potrzebujemy dwóch po 200cm

Zakupy:
Polecam Praktiker'a gdyż tam znajdziemy wszystkie potrzebne materiały. Podaję zbliżone ceny gdyż nie pamiętam dokładnych

-Tubka sylikonu sanitarnego bezbarwnego 10zł
-Kątowniki pcv 20x20mm w kolorze czarnym (2x 200cm) 20-25zł
-Poliwęglan komorowy 70zł
-Tubka super glue 2zł
-2x Farba w sprayu czarna 20zł

Całość: 122-127zł (bez płyt 52-57zł)

Budowa:
Potrzebne narzędzia to :
-nożyk (uwaga na skubańca, mnie ugryzł w kciuka!!! :D )
-brzeszczot lub szlifierka kontowa
-pistolet go sylikonu
-miarka
-marker

Zaczynamy od docięcia płyt według naszych obliczeń. Najlepiej robić to szlifierką lecz nawet nożykiem da się to zrobić. Wystarczy rozmierzyć, narysować markerem proste linie cięcia (do odrysowania linni może posłużyć kontownik pcv) i ciąć!! Teraz wycinamy również otwory na filtry i kable (zazwyczaj w tylnej płycie).
UWAGA!!! Cięcia prowadzimy tak żeby jedna z krawędzi boków, przodu i tyłu miała otwartą komorę tak jak na zdjęciu. Wycinamy też po około 1cm ścianek po bokach tych komór. inaczej nie będzie możliwe założenie pokrywy na akwarium (również widoczne na zdjęciu).

Obrazek

W tą komorę będą później wchodziły krawędzie akwarium.

Gdy poliwęglan jest już pocięty zaczynamy go malować. Nałożymy 3 warstwy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekujemy tyle ile zaleca producent sprayu dzięki czemu w międzyczasie będziemy mogli dociąć kątowniki.

Docinanie kątowników podobnie jak w wypadku płyt zaczynamy od rozmierzenia. Docinać najlepiej brzeszczotem a później oczyścić poszarpane krawędzie nożykiem.

Po nałożeniu ostatniej warstwy farby sprawdzamy czy któraś z płyt nie prześwituje. Robimy to "patrząc" przez nią na jakieś źródło światła. Jeśli prześwituje to malujemy jeszcze raz jeśli nie to przystępujemy do sklejania.

Sklejanie:
Najpierw zakładamy boki, przód i tył na akwarium. Jeśli wszystko pasuje sklejamy te płyty na super glue, kropelkę czy cuś takiego. Gdy konstrukcja będzie się już trzymała to samo czynimy z górą nieruchomą. Następnie przyklejamy kątowniki na zewnętrzne krawędzie akwa za pomocą sylikonu. Trochę jest zabawy z bocznymi więc radzę przygotować sobie jakieś podpórki. Jeden z kątowników przyklejamy również do dłuższej krawędzi ruchomej góry.

Obrazek


Należy pamiętać o pozostawieniu przerwy pomiędzy bokami i górną ścianką kątownika dla ruchomej części pokrywy. Następnego dnia gdy już wszystko wyschnie zdejmujemy pokrywę i uszczelniamy wszystkie krawędzie płyt wewnątrz pokrywy oprócz tych z którymi stykać się będzie część przesuwna. Dokonujemy tego również na pomocą sylikony. Po wyschnięciu sylikonu instalujemy oświetlenie, wkładamy ostatnią część (tą ruchomą) i zakładamy pokrywę na szkiełko.

To chyba tyle. Mam nadzieję, że ktoś skorzysta z tego pomysłu i będzie się cieszył piękną pokrywą

W razie jakichś niejasności proszę pisać z chęcią wytłumaczę

Pozdrawiam Piotrek

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: kbtor » 2012-12-15, 13:34

Zainteresowałeś mnie tematem, jednak może daj troszkę więcej fotek całości pokrywy.
Interesuje mnie również miejsce w którym pokrywa stoi na krawędzi szyby. Patrzę na to 4 zdjęcie i chyba mniej więcej wiem jak to wygląda, ale proszę o więcej szczegółów.

Jeszcze jedno pytanie. Jak robiłem swoją pokrywę, to nie przewidziałem jednej rzeczy, zrobienia progu do skraplania wody w pokrywie, która podczas parowania zbierała się na krawędzi szyby i ściekała co jakiś czas po szybie. Nie było tego wiele, ale mnie to denerwowało i musiałem przerobić trochę pokrywę. Czy u Ciebie pojawia się taki problem?
Obrazek

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-15, 15:25

Tu masz już założoną pokrywę
Obrazek


Obrazek

i żeby nie było, że ściemniałem zdjęcie z kwiatkiem

Obrazek

A tu sposób w jaki stoi na baniaku. Szyby wchodzą w pierwszą komorę na głębokość około 1cm i dzięki temu nie ma problemów z wyciekającą wodą

Obrazek


Co do samego baniaka to jest dopiero w budowie i nie jest to jego ostateczny wygląd
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: Suja » 2012-12-15, 16:08

Gdybyś kleił kropelką albo chloroformem na zasadzie spawania wyglądałoby o niebo lepiej.
Niestety kątowniki szpecą całą pokrywę.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-15, 16:54

Szpetna byłaby gdyby nie było kątowników :cwaniak:
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: Suja » 2012-12-16, 17:10

Wiesz co to szpachla i papier ścierny ;>
Byłaby piękna :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Lekka pokrywa z poliwęglanu komorowego

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-16, 22:03

Suja, okropny jesteś :niewolno: !!! Przez Ciebie patrze na tą obudowę i myślę jak ją przerobić. Szpachla to dobry pomysł ale trzeba by zrobić inaczej "klapę"... Kurde już nawet wiem jak. Eh na strychu stoi kilka starych akwariów może na wiosnę lub lato założę jakąś 60'tke i do niej zrobię obudowę bez kątowników. Tej już nie będę przerabiał nawet z kątownikami wygląda dobrze
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

ODPOWIEDZ